Samsung, AR/VR deneyimini yükseltecek yeni sensörleri tanıttı

Samsung, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve hatta akıllı telefonlar için kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi vaat eden iki yeni sensör, ISOCELL Vizion 63D ve ISOCELL Vizion 931’i piyasaya sürdü. Her bir sensör, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini geliştirmek için benzersiz yetenekler sunuyor ve görüntü ile derinlik verilerini yakalama konusunda farklı zorlukları ele alıyor.

ISOCELL Vizion 63D, 1/6.4 inçlik sensör boyutu ve 3.5µm piksellere sahip bir 3D Zaman Uçuşu (Time-of-Flight, ToF) sensörüdür. Bu sensör, derinliği ve mesafeyi yüksek hassasiyetle ölçebiliyor. QVGA (320×240) çözünürlükte görüntüleri 30fps hızında ve VGA (640×480) videoları yakalayabiliyor.

Samsung, AR/VR deneyimini yükseltecek yeni sensörleri tanıttı

ISOCELL Vizion 63D, ayrıca endüstride bir ilk olma özelliğine sahip. Entegre derinlik algılama ISP özelliği sayesinde ayrı bir çip ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve önceki modellere göre yüzde 40 daha az enerji tüketiyor. Arka Yüzey Saçılma Teknolojisi sayesinde yüksek ışık emilimi ve düşük gürültü avantajı sunuyor.

Aynı zamanda, ISOCELL Vizion iki mod ile geliyor — sel ve nokta — bu modlar, duruma bağlı olarak çözünürlük ve menzili optimize etmeye yardımcı oluyor. Sel modu, daha kısa mesafelerde çözünürlüğü önceliklendirirken, nokta modu menzili çözünürlük pahasına artırıyor.

Öte yandan ISOCELL Vizion 931, tüm sahneleri bir anda yakalayan bir küresel deklanşör sensörüdür. Sıralı deklanşör sensörlerinin aksine, satır satır tarayarak hareket bulanıklığına neden olabilir. Bu sensör, 640×640 çözünürlük sunuyor ve XR başlıklarında iris tanıma, göz takibi ve yüz/jest algılama gibi uygulamalar için ideal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir