Evini adeta ‘Orhan Gencebay Müzesi’ne çevirdi

Azin Topcu, Gencebay’ın kasetleri, CD’leri, afişleri, fotoğrafları ve gazete kupürlerinden oluşan koleksiyonunu evini salonunda sergiliyor.

Topcu, ilkokuldayken bir gün eve geldiğinde kasetler arasında Orhan Gencebay’ın “Ya Evde Yoksan” albümündeki şarkıların tamamını dinlemesiyle sanatçının müziğinin hoşuna gitmeye başladığını söyledi.

Yaşı ilerledikçe Gencebay’ın diğer albümlerini edindiğini belirten Topcu, şöyle devam etti:

“Orhan Gencebay’ı dinledikçe çok farklı bir müzik, çok farklı bir altyapı olduğunu fark ettim. O yaşlarda bunu fark etmiştim. Daha sonra Hatasız Kul Olmaz, Batsın Bu Dünya, Berhudar Ol, Ben Topraktan Bir Canım derken iyice araştırmaya başladım.

Gerçekten Orhan Gencebay’ın şarkılarının bildiğimiz arabesk kalıbı gibi bir şeyin içine sokulmayacağını öğrendim, bunun farkına vardım. Dinledikçe müzikten, altyapılarından çok keyif almaya başladım. Sözleri çok güzel, okuması çok güzel.

Bu şekilde bir hayranlık başladı bende. Kasetleri, CD’leri, gazete kupürleri, posterleri, afişleri, fotoğraflarını toplamaya başladım. Bende bu hayranlık gitgide arttı. Daha sonra Orhan Gencebay’ı görmeye niyetlendim.

2000’li yıllarda gittim, nasip olmadı göremedik. 2016’da bir arkadaşımla gittim, o gün nasip oldu Orhan Gencebay’la görüşmek, tanışmak. Bizi çok iyi karşıladı.”

Topcu, eşine evlenme teklifini Gencebay’ın “Kiralık Dünya” şarkısı eşliğinde yaptığını, bu eserin sözlerinin çok anlamlı olduğunu anlattı.

Oğlunun adını Gencebay’dan esinlenerek “Orhan Kayra” koyduğunu anlatan Topcu, “Oğlum Orhan Kayra şu anda 5 yaşında. Onun şarkıları çıktığında, televizyonda ya da tabletinde gördüğünde ‘Baba baba, Orhan Baba çıktı, Orhan Dede çıktı’ diye o da şimdiden sevmeye başladı.

Oğlumu da götürdüm, ailece yanına gittik. Zaman zaman gidip Orhan Gencebay’ı ziyaret ediyoruz. Orhan Gencebay’ın arşivini yıllardır biriktiriyorum, elime ne geçerse topluyorum” diye konuştu.

Topcu, evine gelen misafirlerine koleksiyonundaki Gencebay şarkıları dinlettiğini kaydeden Topçu, “Misafirlerimizin, eşimiz dostumuzun da ilgisini çekiyor. Onlar da merak ediyorlar, bizimle beraber Orhan Gencebay dinliyorlar” dedi.

Topcu, bazı koleksiyonerlerin arşivine yüksek fiyatlarla talip olduğunu ancak bunun değerinin maddiyatla ölçülemeyeceğini, bu nedenle reddettiğini sözlerine ekledi.

Derya Topcu da kocasının sürekli Gencebay şarkıları dinlemesinden dolayı kendisinin de ünlü sanatçıya hayranlık duymaya başladığını belirtti.

Topcu, eşinin evde olmadığı zamanlarda bile Orhan Gencebay dinlediğini ifade etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x