Bilimsel araştırma: Uykusuzluk şeker hastalığına sebep oluyor

İsveç’in önde gelen üniversitelerinden Uppsala Üniversitesi’nde görevli bilim insanları az uyku uyumanın tip 2 diyabet hastalığına sebep olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada her gece 6 saatten az uyumanın şeker hastalığı riskini yüzde 16 artırdığı belirtildi. Uykusuzluğun, iyi ve sağlıklı beslenmenin pozitif etkisini bertaraf ettiği de aktarıldı.

Yaklaşık 250 bin İngilizin sağlık verilerini takip eden bilim insanları uykunun sağlıkta önemli bir rolü olduğunu duyurdu. Araştırmayı yürüten Dr. Christian Benedict, “Ben uykuya öncelik verilmesini tavsiye ediyorum” dedi. Dr. Benedict, uykunun uzun vadeli metabolik sağlığa iyi geldiğinide söyledi.

Araştırmanın sonuçları JAMA Network isimli dergide yayınlanırken, bilim insanları uyku eksikliği ile tip 2 diyabet arasındaki bağlantının ‘sağlıklı bir diyet uygulayan bireylerde bile devam ettiğini’ duyurdu.

Her gece üç ila dört saat uyuyan İngilizlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı, ‘normal’ miktarda (yedi veya sekiz saat olarak tanımlanan) uyuyanlara kıyasla yüzde 41 daha fazlaydı.

Araştırmacılar bulgularını çarpıtabilecek kilo, sigara içme durumu, antidepresan kullanımı ve aktivite seviyeleri gibi faktörleri de dikkate alarak düzeltme yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x